Ziju-inlajny.cz
Polsko: Kraków Rolki i My 12.6.2014
Večerní   bruslení   se   stává   čím   dál   tím   populárnější.   Aby   ne.   Projedete   se   po   místech,   kam   byste   se   jinak nedostali,    zažijete    spoustu    legrace    a    poznáte    nové    lidi.   Večerní    spanilé    jízdy    bruslařů    se    konají    v    mnoha evropských městech. Já si protentokrát vybral polský Krakov.
Pohled na centrum Krakova
Cesta tam Vyrazil   jsem   asi   v   půl   třetí,   čekaly   mne   tři   hodiny   jízdy   a   skoro   300   kilometrů.   Propojení   české   D1   a   polské A1   je   už   ale kompletní,   takže   nejslabším   článkem   celého   spojení   byla   rychlostní   omezení   na   vzduté   D1   u   Bohumína   (Na   trase Ostrava-Katovice-Krakov   platíte   mýtné   18   zlotých   v   jednom   směru   -   platí   se   na   mýtných   bránách,   tady   můžete   čekat   i malé   zdržení).   Na   internetu   dostupné   simulace   předpovídaly,   že   v   19:30,   kdy   měla   celá   akce   vypuknout,   by   mělo   panovat v   Krakově   polojasno.   Pršet   mělo   už   kolem   poledne.   Cesta   proběhla   dobře,   dokonce   lépe,   než   jsem   čekal,   jenže   pár   minut po   příjezdu   do   Krakova   jsem   myslel,   že   mě   raní.   Počasí   totiž   vypadalo   všelijak,   mraky   houstly   a   vše   nasvědčovalo   tomu, že se schyluje k bouřce. Bohu díky, nestalo se tak.
Hodinu před startem akce se mraky začaly vzdalovat
Místo srazu Místo   k   parkování   se   mi   podařlo   najít   nedaleko   místa   srazu,   kterým   byly   Blonia   Krakowskie ,   což   je   velká   louka   v centru   Krakova. Ta   je   pozůstatkem   většího   parku,   má   v   současnosti   rozlohu   48   hektarů   a   první   zmínka   o   ní   se   datuje   do   roku   1162.   Název   Blonia   pak   pochází   z   roku   1402.   (Pokud   Vás   zajímá   více   o   historii   této   části   města,   další informace   najdete   zde: cs.wikipedia.org/wiki/B%C5%82onia_%28Krakov%29 ).   Celá   louka   je   obehnána   stezkou   pro chodce   a   pro   cyklisty,   přičemž   nejhezčí   je   ta   část   vedoucí   Alejí   6.   Mája.   Na   místě   jsem   sice   nikoho   ještě   nenašel, zbyvala   ale   ještě   skoro   hodina,   takže   jsem   si   Blonia   Krakowskie   objel   a   pak   se   posadil   na   nedalekou   lavičku.   Po   pěti minutách   se   kolem   mne   prohnala   skupinka   mužů   v   reflexníxh   vestách   s   logem   akce.   I   kdybych   je   náhodou   něviděl, určitě   bych   si   jich   všiml.   Součástí   jejich   vybavení   bylo   i   jízdní   kolo   s   přivěšeným   vozíkem   pro   děti.   Namísto   caparta   v něm   však   byla   hudební   aparatura,   ze   které   už   se   nahlas   linula   hudba.   Nevím   proč,   začal   jsem   soupravě   říkat   "agitační vůz".
Začínáme Zpočátku   nic   nenapovídalo   tomu,   že   nás   nakonec   bude   víc   než   1000.   Možná   i   proto,   že   začátek   akce   neznamenal,   že se    přesně    v    totu    dobu    vyjede.   V    19:30    byli    již    na    místě    organizátoři,    či    spíše    jejich    jádro,    a    začali    se    hledat dobrovolníci,   kteří   by   pomohli   s   regulací   provozu.   Kdo   se   přihlásil,   dostal   reflexní   vestu   a   mohl   se   zhostit   úkolu.   Já   si mezitím   zakoupil   tričko   s   logem   celé   akce   za   přijatelných   25   zlotých.   Postupem   času   však   účastníků   přibývalo   -   směs byla   skutečně   různorodá,   výborní   bruslaři   i   začátečníci,   děti   i   dospělí,   ale   všichni   v   dobré   náladě.   Postupem   času přibývalo   organizátorů,   členů   doprovodu   (v   němž   byli   jak   policisté,   tak   záchranáři),   tak   i   účastníků.   Co   na   první pohled   trochu   zarazilo   byl   malý   počet   těch,   kteří   měli   nějaké   chrániče   nebo   alespoň   helmu.   Napětí   houstlo   s   každou minutou a ve 20:00 se konečně kolona dala do pohybu.
Trasa Nejdříve   jsme   objeli   Blonia   Krakowskie .   Musím   říct,   že   organizátoři   zvládali   svou   práci   skvěle.   Řidiči   se   sice   příliš neradovali,   tak   jsem   se   radovali   i   za   ně.   Z   počátku   mi   sice   trochu   trvalo   pochopit   jak   celou   akci   pojmout,   protože   na rychlé   bruslení   nebyl   prostor,   na   nějaké   finesy   na   kolečkách   110mm   zase   nebyl   povrch.   Občas   jsem   si   udělal   nějaký oblouček, trochu zapumpoval, bylo vidět, že se akce rozjíždí. Po zahřívacím kolečku jsme se vydali směrem z centra. Na   několika   místech   nemohli   chodci   ani   přejít,   protože   nás   bylo   1037,   jak   na   konci   akce   uvedli   organizátoři,   kolona projížděla   zhruba   5   minut. Většině   z   nich   to   nevadilo,   nekteří   si   nás   i   fotili. Výhodou   této   akce   je   to,   že   se   dostanete   do míst    Krakova,    kam    byste    se    normálně    asi    nevydali,    prohlédnete    si,    jak    žijí    Poláci    normálně    a    přitom    si    pěkně zabruslíte.   Tempo   vyhovovalo   všem   (jelo   se   v   průměru   10   km/h),   na   několika   místech   se   čekalo,   aby   se   kolona   zase zdrcla   -   toho   jsem   většinou   využil   k   focení   nebo   k   občerstvení.   Tekutiny   is   opravdu   vezměte,   trasa   byla   dlouhá   22 kilometrů.
Že   nás   bylo   nejenom   vidět,   ale   taky   slyšet,   o   to   starala   hudba   z   agitačního   vozu   za   kterým   pařila   skupinka   účastnic.   V některých   ulicích   bylo   místa   více,   v   jiných   méně,   čemuž   se   musela   přizpůsobit   i   rychlost   jízdy.   Když   jste   viděli vepředu   zvednuté   ruce,   znamenalo   to,   že   je   třeba   zpomalit   nebo   zastavit. Akce   pak   nabrala   tempo   na   vnějším   průtahu Krakovem,   který   měl   3-4   pruhy.   Tady   bylo   místo   pro   to   si   i   trochu   zablbnout.   Problém   však   nastal   na   sjezdu   z estakády,    kde    došlo    ke    srážce    několika    účastníků    s    lehkým    zraněním    -    to    řešilo    vozidlo    záchranářů,    které    nás doprovázelo - nešlo prý ale o nic vážného. V   povznesené   náladě   jsme   se   blížili   zase   zpátky   do   centra.   Když   jsme   se   blížili   na   Rynek   Glowny    tedy   na   hlavní náměstí,   byl   již   z   dálky   slyšet   jásot,   křik,   tleskání   a   já   nevím   co   ještě.   Pro   lidi   v   centru   jsme   se   stali   prostě   atrakcí. Turisté   si   nás   fotili,   někteří   návštěvníci   restaurací   vystrkovali   dlaně   ze   zahrádek,   abychom   si   s   nimi   plácli.   Rynek Glowny   jsme   pak   prosvištěli   po   dlažbě,   na   které   sice   musel   člověk   dávat   pozor,   ale   každý   z   nás   si   vychutnával   pohled na      krásné   krakovské   historické   náměstí.   Přihlížející   jásali   dál.   Pořadatelé   pak   v   uličce   za   námestím   akci   zastavili, abochom počkali na případné opozdilce.
Někteří   si   čekání   krátili   tancem   kolem   agitačního   vozu,   jiní   doplňovali   tekutiny.   Po   asi   deseti   minutách   jsme   se   rozjeli dál.   Cesta   vedla   na   východzí   místo.   Tedy   na   Blonia   Krakowskie .   Někteří   účastníci   se   už   po   cestě   odpojovali.   Akce skončila   několik   minut   po   desáté   hodině   večerní.   Organizátoři   akce   poděkovali   všem   za   účast,   uvedli   sponzory,   kterých má    akce    opravdu    nemálo    a    pozvali    nás    všechny    na    červencovou    vyjížďku.    I    já    bych    tímto    chtěl    poděkovat organizátorům   za   to,   že   pro   nás   nachystali   parádní   zážitek,   který   si   určitě   někdy   rád   zopakuju.   A   Vám   pak   můžu   tuto akci jenom doporučit.
Kam dál: Facebookový profil akcí Kraków Rolki i My: www.facebook.com/KrakowRolkiIMy?fref=nf Krakov na Wikipedii: cs.wikipedia.org/wiki/Krakov Informace pro turisty: www.krakow.pl/english/visit_krakow/2601,glowna.html
© Ziju-inlajny.cz 2016