Ziju-inlajny.cz
Slovensko: PSA TT-inline & Bercajgel v Trnavě 21.6.2014
Za   večerním   bruslením   se   dá   vyrazit   i   na   Slovensko.   Jazyková   bariéra   v   podstatě   neexistuje   a   spojení   do Bratislavy   je   po   dálnici   D2   v   podstatě   bezproblémové   (dálniční   známka   pro   Slovensko   s   platností   na   10   dní vyjde   v   součastnosti   na   330Kč).   Nemusíte   se   však   rozhodnout   jen   pro   slovenské   hlavní   město.   Historická   města a   městečka   se   neopravují   jen   u   nás,   ale   i   na   Slovensku   a   já   jsem   si   pro   večerní   bruslení   vybral   tentokrát Trnavu. Z Bratislavy do Trnavy je to po slovenské dálnici D1 jen nějakých 50 kilometrů.
Trnava   je   město   s   bohatou   historií,   první   písemná   zmínka   o   něm   se   datuje   už   do   roku   1211.   Rozmach   však   město   zažilo v   16.-19.   století,   kdy   se   stalo   církevním   i   kulturním   střediskem   Uher.   A   historie   města   tady   na   Vás   dýchne   skoro   na každém kroku. Trnavu se zkrátka vyplatí navštívit. (Více se dozvíte zde: cs.wikipedia.org/wiki/Trnava  ).
Místo srazu Do   Trnavy   jsem   přibyl   kolem   čtvrté   hodiny   odpolední.   Vydal   jsem   se   na   krátkou   prohlídku   města   a   před   šestou   jsem   byl již   připraven   na   místě   srazu   společně   s   dalšími   bruslaři   a   cyklisty.   Místem   srazu   byl   park   Bernolákov   sad ,   konkrétně brána   v   městských   hradbách   u   křižovatky   ulic   Hospodárská   a   Divadelná.   Účastníků   postupně   přibývalo   a   napětí   houstlo. Policejní   doprovod   tvořený   čtyřmi   motocyklisty   i   "agitační   vůz"   se   přesunuli   do   čela   průvodu,   stejně   jako   záchranáři jedoucí   na   kolech.   Bruslaři   měli   jet   v   průvodu   vepředu,   početnější   cyklisté   následovali.   Poté,   co   byly   odpočítány poslední vteřiny do začátku se v 18:00 celá akce rozjela.
Trasa Vyrazili   jsme   svižně   ulicí   Hospodárskou.   Zprvu   akce   vedla   centrem   města,   pro   přihlížející   jsme   byli   opět   atrakce, kterou   si   fotili   nebo   alespoň   se   zájmem   prohlíželi.   Had   tvořený   631   účastníky   (bruslaři   i   cyklisté)   se   skutečně   nedal přehlédnout.   I   kvůli   dělce   tak   bylo   občas   třeba   po   chvíli   zastavit   na   semaforu   a   nechat   celou   skupinu   sjet   dohromady. Čekání   pak   organizátoři   krátili   posíláním   mexické   vlny   která   byla   skoro   jako   z   fotbalového   stadionu   Maracaná.   Když porganizátoři   uznali,   že   tvožíme   zase   kompaktní   celek,   rozjeli   jsme   se   dále.   Cesta   nás   tentokrát   zavedla   z   města   ven, světe div se, na městský okruh! Před   nájedzem   na   okruh   jsme   se   zase   museli   trochu   zdrcnout,   pak   jsme   se   vydali   dále.   Někteří   řidiči   v   protisměru   nám mávali   a   troubili,   jak   se   bavili   ti   za   námi   nevím,   jelikož   jsem   se   držel   tentokrát   v   předu.   Po   chvíli   jsme   z   okruhu   sjeli   a udělali   přestávku   v   místní   nákupní   zóně.   Nutno   dodat,   že   nejspíše   nemalé   radosti   řidičů,   kteří   měli   zase   okruh   jen   pro sebe. Ale   jen   na   chvilku.   Zatímco   se   většina   účastníků   bavila   doprovodným   programem   a   jeden   tatík   sodnoval   možnost připojení    dětského    kočárku    za    policejní    motocykl    (pouze    v    teoretické    rovině),    někteří    prokázali,    že    McDrive    u restaurace   McDonalds   je   výborně   využitelný   i   bruslaři.   Po   krátké   pauze   jsme   se   vrátili   zpět   na   okruh   a   pokračovali dále.
Cesta   nás   zavedla   zpět   do   Trnavy.   Nálada   byla   výborná   bruslaři   i   cyklisté   se   skvěle   bavili.   I   kolemjdoucí   se   opět zastavovali   a   prohlíželi   si   nás,   takže   z   té   slávy   taky   něco   měli. Asi   deset   kilometrů   dlouhá   trasa   se   však   bohužel   chýlila   k závěru.   Na   původní   místo   jsme   dorazili   po   půl   osmé.   Organizátoři   nás   museli   nabádat,   abychom   se   posouvali   dále   od křižovatky,   protože   hrozilo,   že   se   všichni   "nevejdeme".   Nakonec   jsme   se   vešli.   I   posledních   několik   minut   zvládli   dámy a pánové v oranžových reflexních vestách skvěle a  patří jim dík, protože uspořádali skvělou akci. Na Slovensko na večerní bruslení? Jednoznačně ano, nejen na inlajnech ...
Kam dál? Stránky akce: www.facebook.com/events/517459701710666/?ref_newsfeed_story_type=regular Stránky o bruslařských akcích na Slovensku: www.bratislava-inline.sk/sk/kalendar Facebookový profil akcí na Slovensku: www.facebook.com/bratislavainline
© Ziju-inlajny.cz 2016