Povrch
95%  
Další info Mapa zde… Mapa zde…
Azurové   pobřeží   (nebo   také   francouzská   Riviéra)   je   turisticky   velmi   oblíbená   část   jižní   Francie.   Podle oficiálních   zdrojů   je   to   oblast   mezi   městečky   Menton   na   francouzsko-italských   hranicích   a   Saintes- Maries-de-la-Mer   západně   od   Marseille.   Jako   doplněk   k   dovolené   rozhodně   doporučuji   přibalit   si brusle a využít romantických projížděk po promenádách a pobřežních cyklostezkách. Na   naši   dovolenou   jsme   vyrazili   autem,   a   proto   nebyl   problém   přihodit   do   kufru   brusle,   chrániče   a přilby.   Ubytování   jsme   sehnali   v Antibes   –   v   malém   městečku   na   pobřeží   mezi   Nice   a   Cannes,   což   byly také cíle našich bruslařských výletů. Po   prvotním   seznámení   se   s   okolím,   rozkoukání   a   vycachtání   v   moři   jsme   se   začali   rozhlížet   po nejvhodnějším    způsobu    dopravy.    Benzín    a    dálnice    ve    Francii    nejsou    zrovna    nejlevnější    a    taky parkování   ve   velkých   městech   vám   udělá   celkem   dost   velkou   díru   v   rozpočtu   .   Po   nastudování   několika prospektů   a   jízdních   řádů   jsme   objevili   autobusovou   linku   spojující   Nice   a   Cannes   zastavující   na   více než   60   zastávkách   a   s   velmi   přívětivou   cenou   1,5   euro   za   osobu   (1   euro,   pokud   jste   jeli   jen   v   rámci jednoho   města   -   v   tom   případě   ale   lístek   platil   3   hodiny),   což   můj   přítel   okomentoval   větou,   že   za   tu cenu   to   auto   ani   nebude   startovat   . Autobus   (klimatizovaný)   č.   200   společnosti   Lignes   d´Azur   jezdil   ve všední   den   každých   15   minut   přes   den   (první   kolem   6   h   ráno),   ve   večerních   hodinách   se   interval prodlužoval   na   20   –   45   minut   a   poslední   spoj   odjížděl   okolo   21.30   z   Cannes   nebo   21.45   z   Nice.   Vtipný byl   pouze   jízdní   řád,   na   kterém   byly   uvedeny   jen   odjezdy   z   koncových   stanic   a   pak   už   jen   úseky   v jednotlivých    městech    zahrnujících    5    –    10    zastávek    s    přibližným    časovým    údajem    jak    dlouho    asi autobus   danou   lokalitou   projíždí.   Takže   stejně   nezbývalo   nic   jiného   než   si   stoupnout   na   zastávku   a čekat,   až   něco   pojede.   Další   nutností   bylo   odmávnutí   autobusu.   Nestačilo   na   zastávce   pouze   stát,   musí se   zvednout   ruka   a   na   řidiče   mávat,   že   OPRAVDU   chcete   daným   spojem   jet.   Pro   cestování   tímto způsobem   ani   nemusíte   umět   francouzsky.   Stačilo   hezky   pozdravit,   říct   zřetelně   cílovou   stanici   a   pěkně poděkovat .
Côte d´Azur
Antibes
Podél   veřejné   pláže   se   táhne   pobřežní   cesta   Route   du   Bord   de   Mer,   která   se   dá   skvěle   využít   k bruslení.   Na   jedné   straně   je   cesta   lemovaná   zdí,   která   odděluje   hlavní   železniční   tah,   ale   na   druhé straně   je   ničím   nekryté   úžasné   pobřeží   Středozemního   moře.   Po   obou   stranách   cesty   je   vyznačen široký   cyklistický   pruh,   který   je   na   straně   u   pláže   ještě   rozšířen   o   odstavný   parkovací   pruh   pro   auta. Trasu   doporučuji   začít   u   pevnosti   Fort   Carré   (možnost   návštěvy   pevnosti   je   každý   den   od   10.00   13.00   a   14.00   -17.00),   kde   se   nachází   neplacené   parkoviště.   Konec   pobřežní   projížďky   je   u   Jardins aménagés   de   Marina   Baie   des Anges,   což   je   luxusní   rezidence   neobvyklého   tvaru   (my   jsme   jí   říkali „rozlámaný sud“ ).
Trasa v kostce Délka:  4,2 km Šířka:   1,5 m  Stoupání: 31 m Klesání: 29 m
Pro   jízdu   pak   doporučuji   si   vybrat   spíše   ranní   nebo pak   večerní   hodiny,   kdy   není   moc   horko   a   na   cestě není   takový   provoz.   Na   cyklopruhu   pak   v   tuto   dobu potkáte    minimální    množství    cyklistů,    pár    běžců    a žádné   bruslaře.   Světlo   je   tu   v   létě   až   do   21.30   h, takže     po     dnu     stráveném     u     vody     je     to     skvělá alternativa    večerní    procházky.    Navíc    přes    den    v parkovacím     pruhu     parkuje     poměrně     hodně     aut návštěvníků   pláže   a   někteří   si   s   parkovištěm   pletou   i cyklopruh      .   Cyklopruh   pokračuje   jak   do   Antibes   na jedné    straně,    tak    do    Villenueve-Loubet    na    straně druhé.   Zde   se   ale   hodně   zužuje,   vede   městem   v   těsné blízkosti    frekventované    silnice,    přes    křižovatky    a bruslaři   si   na   něm   nic   moc   neužijí   (jedině   snad   pocit, že jedete na bruslích cizím městem).
2
bezplatné   parkoviště   u   Fort   Carré,   po   celé délce trasy v odstavném parkovacím pruhu.
Dobrý, je to okraj normální silnice (takže hrubší asfalt), na rozhraní cyklopruhu a parkovacího pruhu můžou být drobné kamínky z pláže.
Místní MHD (zastávka autobusu Parc Relais du Fort Carré).
Zhruba   v   polovině   trasy   bývá   přes   den   (asi   od   10   h)   otevřený pojízdný    stánek    s    občerstvením.    Ve    večerních    ani    dřívějších ranních     hodinách     bohužel     žádné     občerstvení     podél     trasy nenajdeme.
Doporučuju    držet    se    při    jízdě    oběma    směry    v    pruhu    u    pláže.    V případě   většího   provozu   (např.   skútry   cyklopruh   často   používají   pro podjíždění   aut)   je   možné   uhnout   ještě   do   odstavného   pruhu.   Pruh   u „zdi“    je    užší    a    je    na    něm    dost    drobných    kamínků    a    nečistot. Nezapomeňte   také   na   reflexní   pásek   na   ruku   nebo   nohu   –   bezpečnosti na cestě není nikdy dost
Nice – Promenade des Anglais  
TOP
Trasu   k   projížďce   doporučuji   začít   na   autobusové   zastávce   Aéroport/Promenade,   která   se   nachází   u letiště   v   Nice.   Nevýhodou   je,   že   zrovna   na   téhle   zastávce   (jedné   z   mála)   se   nenachází   žádná   lavička vhodná   k   přezutí   do   bruslí.   Jako   alternativu   jsme   ale   našli   betonovou   větrací   šachtu   na   trávě   vedle chodníku. Cyklostezka   v   Nice   je   přehledná,   široká   a   oddělená   od   hlavní   cesty   obrubníkem   nebo   travnatým pásem. Asi   1,5   km   vede   okolo   letiště   a   pak   najíždí   na   hlavní   promenádu.   Zde   je   od   pěší   promenády rozlišena   pouze   namalovaným   pruhem   a   na   bruslích   je   možné   jezdit   i   po   části   určené   pro   chodce. Cyklostezku   pravidelně   přerušují   přechody   pro   chodce,   kde   jsou   normální   semafory   platící   pro cyklisty.
Na   promenádě   jsou   pergoly   s   lavičkami,   kde   je   možné se   posadit   do   stínu   a   jen   tak   se   dívat   na   moře.   Fanoušci letadel   ocení   nízké   nálety   strojů   na   přistávací   dráhu   na blízkém   letišti.   Lavičky   jsou   i   v   průběhu   celé   kolonády pod palmami a vedle zábradlí na okraji promenády. Na   východním   okraji   se   trasa   mírně   zvedá   a   promenáda zde   končí   vyhlídkovou   terasou,   ze   které   je   vidět   na   celý záliv   v   Nice.   Cyklostezka   pak   pokračuje   kolem   přístavu a   dále   do   města.   Blízko   terasy   jsou   vyhlídkové   zahrady, do   kterých   je   vstup   zdarma.   Na   úplném   vrcholu   zahrad se    nachází    další    vyhlídka    na    Nice    s    vodopádem    a odpočinková   zóna.   Do   zahrad   můžete   vyšlapat   pěšky po   schodech   nebo   popojet   po   stezce   za   výběžek   až   k přístavu   a   vyjet   na   bruslích   po   cestě   Montée   Montfort, po   které   jinak   jezdí   vyhlídkový   vláček   (ale   je   to   hodně do kopce a nic moc povrch). Pokud    nebudete    chtít    jet    celou    zpáteční    trasu    na bruslích   až   k   zastávce   u   letiště,   je   možné   na   zpáteční autobus     nasednout     na     konečné     zastávce     autobusu Albert   1er   (u   restaurace   McDonald   přejdete   na   druhou stranu   silnice,   zastávka   je   asi   30   m   od   křižovatky)   nebo na   zastávce   Congr è s/Promenade   u   hotelu   Palais   de   la Méditerranée.
Trasa v kostce Délka:  6,9 km Šířka cyklostezka: 3 m   Šířka promenáda: 8 m Stoupání: 73 m Klesání: 78 m Mapa zde… Mapa zde… Povrch 1
Výborný, pouze na pár místech na cyklostezce je popraskaný asfalt.
Další info
Placené   parkoviště   u   letiště,   na   východním   i   západním okraji promenády.
Stánky na promenádě, restaurace v hotelích, McDonald.
Autobusem     společnosti     Lignes     d´Azur     (každá     zastávka autobusu         č.         200         od         Aérport/Promenade         po Congr è s/Promenade).
Doporučená doba pro jízdu na bruslích je ráno nebo navečer (přes den bývá kolem 30 °C), ale počítejte s tím, že večer je promenáda plná lidí. Bruslení je možné doplnit o koupání na veřejných plážích.
Cannes
Stejně   jako   do   Nice   i   do   Cannes   můžeme   dojet   autobusem.   Nejlépe   je   vystoupit   na   konečné   na autobusovém   nádraží   Gare   SNCF   a   na   promenádu   k   pobřeží   dojít   asi   400   m   pěšky   a   přezout   se   do bruslí na jedné z laviček.
Projížďka    po    promenádě    podél    Boulevard    de    la Croisette   začíná   u   paláce,   kde   se   konává   v   květnu filmový    festival    Zlatá    palma.    Vede    po    promenádě podél   písečné   pláže,   kam   se   dováží   písek   z   Fréjus   a končí   u   parku   Square   du   8   mai   1945.   Parkem   se   sice projet    dá,    ale    nikam    dál    se    už    nedostanete.    Po promenádě     ani     v     její     blízkosti     nevede     žádná vyhrazená    cyklostezka.    Pouze    podél    silnice    úzký cyklopruh,   který   je   ale   pro   bruslaře   nevhodný.   Bruslit se   dá   pouze   po   promenádě,   kde   je   výborný   hladký povrh.   Podél   promenády   jsou   lavičky   a   židličky   ve stínu   pod   palmami   s   výhledem   na   moře   a   ostrov   sv. Markéty, kam se dá dojet na výlet lodí. Cannes   je   mnohem   menší   než   Nice.   Kromě   bruslení se    zde    dá    ještě    projít    po    starém    městě    typickými francouzskými uličkami.
Trasa v kostce Délka:  1,5 km Šířka  - promenáda: 8 m Stoupání: 13 m Klesání: 9 m Mapa zde… Mapa zde… Povrch 1 Další info
U přístavů na východním a západním okraji promenády.
Stánky na promenádě.
Autobusem společnosti Lignes d´Azur (konečná autobusu č. 200 na autobusovém nádraží Gare SNCF).
Doporučená    doba    k    projížďce    je    kvůli    teplotě    a    množství návštěvníků promenády spíše ráno.
Peťa
© Ziju-inlajny.cz 2016